Tvorba a správa interaktívneho vzdelávacieho portálu na podporu kontinuálneho vzdelávania v oblastiach profesijných kompetencií pedagogických a odborných zamestnancov škôl a školských zariadení a na realizáciu programov inovatívnych metód výučby.
Cieľom aktivity je prevádzkovať portál, ktorý poskytne portfólio služieb pre vzdelávanie a podporu rozvoja PZ a OZ, predovšetkým – edukačný obsah, dištančné vzdelávanie, e-learning, on-line komunikáciu medzi účastníkmi a s účastníkmi projektu, aktuálne informácie o realizácií projektu a pod.
Popis aktivity
Funkcia:
Účelom aktivity je prevádzkovať interaktívny vzdelávací portál. Zahrňuje systém pre manažment vzdelávania, informácie o výučbových aktivitách, súvisiace oznamy, dokumenty, elektronické vzdelávacie materiály a pod.
Edukačný portál bude zahrňovať:
aplikácie pre zabezpečenie komunikácie a kooperácie užívateľov edukačného portálu, ktoré umožnia jednoduchú komunikáciu užívateľov Realizácia verejného obstarávania dodávateľov portálu.
Programovanie aplikácií podľa vytvoreného harmonogramu a požiadaviek, ich následné nasadenie do prevádzky.
Implementácia akreditovaných foriem dištančného vzdelávania do LMS systému (Learning Management System).
Spustenie systému e-vzdelávania.
Vytvorenie a implementácia databáz do portálového prostredia.
Vytvorenie informačného systému portálu o projekte.
Spustenie testovacieho a hodnotiaceho systému v portáli.
Čas:
15. 10. 2009 - 31. 10. 2015
Aktivita sa bude realizovať počas celej doby trvania projektu a bude pozostávať z nasledovných činností:
Prípravná etapa: 10/2009 - 12/2011
Konštituovanie odbornej skupiny pre aktivitu.
Určenie podrobných požiadaviek na obsah a funkcionalitu portálu.
Vytvorenie harmonogramu uvedenia aplikácií do prevádzky.
Realizačná etapa: 12/2011 – 10/2015
Napĺňanie a inovácia obsahového prostredia v portáli podľa požiadaviek projektových aktivít k jednotlivým vzdelávacím aktivitám projektu, ukladanie edukačných materiálov, zadaní, atď.
Vstupy:
Zo strany MPC bude aktivitu odborne zabezpečovať skupina odborníkov, ktorá má predchádzajúce skúsenosti z riešenia portálov a e-vzdelávacích aktivít.
Lektorský kolektív bude pred realizáciou vzdelávacích aktivít oboznámený s e-vzdelávacími programami, edukačnými materiálmi potrebnými na realizáciu aktivít, s prostredím a funkcionalitou interaktívneho portálu.
Administrátori IT systémov budú počas realizácie projektu zabezpečovať administráciu interaktívneho vzdelávacieho portálu, prideľovať užívateľské práva lektorom a frekventantom, pravidelne aktualizovať systémy na serveroch vrátane antivírového a antispamového softvéru. Technici IT systémov zabezpečia technickú pripravenosť a systematickú údržbu technických zariadení a poskytnú technickú podporu pre projektové aktivity. Poskytnú technickú podporu centrálnej projektovej kancelárií a regionálnym projektovým kanceláriám.
Metóda:
Aktivita tvorba a správa interaktívneho vzdelávacieho portálu bude rozdelená na nasledujúce časti:
Prenájom prostredia portálu vybraným dodávateľom služby, doplnenie naprogramovaného portálu o už vytvorený obsah a spustenie portálu zo skúšobnej do ostrej prevádzky.
Súčasťou aplikácie budú aj databázy pre realizáciu projektu, v ktorých sa budú uchovávať potrebné údaje:
Portál bude svojou funkčnosťou a obsahom podporovať napĺňanie kvalitatívnych a kvantitatívnych ukazovateľov realizácie všetkých projektových aktivít.
Frekventanti a lektori budú na edukačný portál pristupovať prostredníctvom prihlasovacích údajov vlastného užívateľského konta. Registráciu, autentifikáciu a správu užívateľov bude zabezpečovať administrátor portálu (administrátor IT systémov), ktorý bude zodpovedať aj za publikovanie a správu uverejnených informácií a edukačných materiálov.
Prehľad základnej funkcionality edukačného portálu z pohľadu administrátora - dodávateľa:
Frekventanti budú mať prostredníctvom edukačného portálu sprístupnené edukačné materiály, štúdium sa bude uskutočňovať nielen vo vyhradenom čase prezenčných stretnutí v priestoroch vzdelávacích centier, ale aj v čase a na mieste, keď im to najlepšie vyhovuje, kde budú mať prístup na Internet.
Prehľad základnej funkcionality edukačného portálu z pohľadu frekventantov:
· možnosť štúdia nezávisle od miesta (podmienka pripojenie na Internet),
· riešenie zadaní pridelených lektorom,
· komunikácia s lektormi,
· výmena informácií s ostanými frekventantmi,
· možnosť publikovať svoju prácu a podobne.
Edukačný portál umožní lektorom riadiť výučbu v jednotlivých skupinách, pripravovať zadania (študijné materiály, cvičenia, testy), priraďovať ich svojim frekventantom (jednotlivo, skupine frekventantov alebo celej študijnej skupine). Zároveň budú môcť s frekventantmi komunikovať pri vypracovávaní zadaní, vymieňať si myšlienky a názory, doplňujúce študijné materiály a pod. Celý priebeh štúdia, výsledky práce frekventantov budú mať lektori k dispozícii prostredníctvom prehľadných štatistík.
Prehľad základnej funkcionality edukačného portálu z pohľadu lektorov:
Samoštúdium potrebnej teórie bude doplnené praktickými cvičeniami realizovanými vo vybraných vzdelávacích centrách, cieľom ktorých bude vypracovanie jednoduchých praktických zadaní a prípadových štúdií, prezentácií a konzultácií s lektormi.
Komunikácia a kooperácia:
Jednou z dôležitých foriem podpory osvojovania si nových poznatkov, postupov pri riešení prevádzkových a vzdelávacích problémov a pod., bude aj zabezpečenie efektívnej komunikácie a kooperácie užívateľov na báze najnovších technologických IKT riešení. V prípade potreby budú zriadené aj tematické diskusné listy a fóra podľa druhu riešenej problematiky.